– Vi er stolte og takknemlige over at H.M. Kongen fortsatt vil være vår beskytter. Dette er en ære, og slett ingen selvfølge – det er mange organisasjoner som ønsker et slikt beskytterskap, sier generalsekretær Anne Lise Ryel.

– Dette er av stor betydning for oss og er med på å styrke vårt omdømme. Kongens engasjement betyr svært mye for kreftsaken. — Vi setter spesielt stor pris på at H.M. Kongen prioriterer å dele ut Kong Olav Vs kreftforskningspris, som er blitt delt ut siden 1992, sier Anne Lise Ryel.

Kongefamilien har vært ambassadører for Kreftforeningen siden 1948, da kong Haakon VII ble foreningens høye beskytter. H.M. Kong Harald V har vært Kreftforeningens beskytter siden 2005.

For at beskytterskap skal kunne innvilges, bør organisasjonen være godt etablert, ha ordnet økonomi og ikke være kontroversiell. Normalt blir det innvilget beskytterskap for en periode på fem år.

Var denne siden nyttig?