Bent Høie får Kreftforeningens hederspris

Den tidligere helseministeren får hedersprisen for 2025 for innføringen av pakkeforløp for kreft.

– Som helseminister tok Bent Høie et modig politisk grep ved å innføre pakkeforløp for kreft. Nå har det gått ti år siden innføringen, og vi ser at det har hatt gitt pasienter og pårørende en utrolig viktig forutsigbarhet i en av de mest utrygge periodene i livet, sier generalsekretær Ingrid Stenstadvold Ross i Kreftforeningen.

Hvert år deler Kreftforeningen ut en hederspris til noen som har gjort en særlig innsats for kreftsaken. I år går prisen til Bent Høie, for jobben han gjorde som helseminister ved å sette i gang arbeidet med pakkeforløpene for kreft.

Tidligere mottakere av Kreftforeningens hederspris

– Enorm trygghet

Før pakkeforløpene ble innført i 2015, var det flere ting ved norsk kreftbehandling som ikke fungerte som det skulle. Selv om den medisinske behandlingen var god, opplevde mange pasienter at overgangene mellom de ulike delene av helsetjenesten var kronglete med mye ansvar hos den enkelte pasient, i tillegg til lange behandlingskøer.

– I dag er det ikke lenger pasientens ansvar at de kommer seg gjennom riktig kreftbehandling. Når man får en kreftdiagnose, havner man rett inn i dette forløpet som sørger for at du blir godt ivaretatt av helsetjenesten fra diagnosen er satt, og til du er ferdig behandlet. Det skaper en enorm trygghet som pasientene ikke hadde før 2015, sier Stenstadvold Ross.

Kreftforeningen mener reformen viser hvor stor forskjell langsiktig helsepolitikk kan gjøre for de som blir syke med kreft.

– Politikere får ofte oppmerksomhet for det de gjør her og nå. Med denne prisen ønsker vi også å hedre politikere som tør å gjennomføre store endringer som får betydning for pasientene i mange år etterpå.

Arbeidet er ikke ferdig

Høie sier han setter stor pris på å få hedersprisen, men understreker at jobben ikke må anses som ferdig.

– Mest av alt er jeg opptatt av at pakkeforløpene fortsetter å virke, for jeg vet hvor viktig det er for dem som er rammet og som er i en utrolig sårbar situasjon, sier den tidligere helseministeren. Arbeidet med å sikre gode pasientforløp er ikke ferdig. Det er fortsatt store regionale forskjeller på hvor raskt pasienter får utredning og behandling.

Også etter behandlingen er det store hull. Pakkeforløp hjem skal sikre at kreftpasienter får kartlagt behovene sine og god oppfølging når de forlater sykehuset, men ordningen fungerer fortsatt ikke slik den var tenkt.

– Høie viste hvor mye det betyr å ha system i pasientforløpet. Nå trenger vi den samme kraften i oppfølgingen etter behandling. Det holder ikke å være god på kreftbehandling hvis pasientene blir stående med ettervirkningene av behandlingen helt alene etterpå, sier Ross.

Gi oss en sterkere stemme

Med tusenvis av medlemmer i ryggen får vi til mye, men vi vil få til enda mer. Flere gjennomslag for kreftsaken kan bety mye for mennesker som rammes av kreft. Du kan bidra.

Var dette nyttig?